AHŞAP NASIL BOYANIR? – İstanbul Wood Design

AHŞAP NASIL BOYANIR?

Çok severek satın aldığınız bazı mobilyaların bazıları zaman içerisinde sizin için vazgeçilmez yaşam objelerine dönüşebiliyor ancak zamanın etkisi diye de bir şey. Her şey gibi mobilyalar da eskiyor ve ilk günkü gibi yepyeni görünmüyorlar. İşte ahşap mobilyaların en büyük avantajı da burada ortaya çıkıyor. Ahşap mobilyalarınızın ilk günkü gibi görünmesini sağlayabiliyorsunuz. Hem de çok basit uygulamalarla!

Ahşap boya işlemi nasıl gerçekleştirilir?

Yüzey nemli bir bezle sileriz .Ön hazırlıklar gerçekleştikten sonra boyama işlemine geçilebilir. Boyama işlemi büyük bir dikkat ve titizlik gerektiren bir durumdur. O yüzden boyanın ince bir işçilik gerektirerek yüzeye sürülmesi gerekir aksi takdirde objede fırça izleri kalabilir. Boyama sırasında öncelikle ilk kat atılır ve kuruyana kadar beklenir, boya kuruduktan sonra ikinci kata geçilebilir. İkinci kat da kuruduğunda tercihe bağlı olarak boyanın üzerine istenilen desenler işlenebilir veya simle süslenebilir. Boyama işlemini bitirmek istiyorsanız üzerine sadece vernik atarak ahşap boya kalıcı hale getirilebilir.

Ahşap Mobilya Nasıl Korunur?

Tüm işlemleri tamamlayıp ahşap mobilyanızı yenilediyseniz şimdi sırada onu korumak var demektir. Ahşap mobilyanızı korumak ve daha uzun yıllar ondan faydalanmak istiyorsanız direkt güneş ışığından sakınmalısınız. Güneş ışınları ahşap cilasını bozabiliyor. Öte yandan nemli ortamlar da ahşap mobilyalara zarar verebiliyor. Böyle ortamların ahşapta şişme yaptığını hatırlatalım. Ahşap mobilyalarınızın üzerine sıcak bardak ve tabak gibi eşyaları da direkt olarak koymamalı, mutlaka bir altlık kullanmalısınız.

Modası geçmeyen, “zamansız” mobilyalar denince akla ilk ahşap mobilya gelir. Ev dekorasyonunda en çok tercih edilen malzemelerden biri ahşaptır. Ahşap mobilyalar özellikle uzun ömürlü kullanım için idealdir ancak bakımı, kullanım ömrünü doğrudan etkiler. Ahşap mobilyalar düzenli bakıma ihtiyaç duyarlar. İlk günkü gibi yeni görünmesini sağlamak için detaylı bir temizlik gerekir. Ahşap mobilya iyi temizlenirse hem uzun ömürlü olur hem de ilk günkü ihtişamını korur. Peki, ahşap mobilya temizliği nasıl yapılır gelir kısaca göz atalım.

Temizlenirken mutlaka su ile temasından kaçınmanız gerekir. Hassas yapıda olan bu tür mobilyalar temizlenirken, su bazlı ahşap temizleyiciler kullanılmalı, nemli ve havsız bir bez yardımıyla tamamen kirden ve tozdan arındırılmalıdır.

Ahşap mobilyalara bulaşan bazı lekeler son derece can sıkıcı olabilir. Bu tür lekeleri çıkarmak için 1 çorba kaşığı karbonat ile bir çay kaşığı suyu karıştırabilir, ince bir macun hazırlayabilirsiniz. Leke üzerine uyguladığınız bu karışımı yumuşak bir bezle hafifçe ovabilir, daha sonra tamamen kurulayabilirsiniz.

Mobilyaları daha parlak gösteren ipuçlarından biri de yılda 1-2 kez zeytinyağı ile silmektir. Bunun için birkaç yaprak kağıt havlu üzerine zeytinyağı damlatabilir ve mobilyanızı yumuşak hareketlerle silebilirsiniz. Böylece ahşap malzeme hem nemlenecek ve beslenecek, hem de parlak görünümüne geri kavuşacaktır.

Ahşabın en güzel hallerinin şekil bulduğu birbirinden güzel ve göz alıcı mobilyalarınıza özen gösterirken elbette en baştan kaliteli olanları seçmeniz gerekir. Hem göz alıcı hem de kaliteli ahşap mobilya çeşitlerine İstanbul Wood Design kalitesi ile ulaşabilir, uygun fiyat avantajları ile satın alabilirsiniz. 

error: Bu İçerik Korunmaktadır!