PROVENCE STİLİ NEDİR? – İstanbul Wood Design

PROVENCE STİLİ NEDİR?

Provence tanımı aslında “Fransız usulü kır yaşamı” olarak ün yapmış ve doğum yeri Fransa’nın güney kıyılarının arkasında kalan dağlık bölgesi. Bu bölge lavanta tarlalarıyla kaplı. Zarif dekorasyon stilinin süslediği evlerde ise patine dokulu mobilyalar yer alırken ferforje aksesuarlar ve natürel kumaşlar da evleri dolduruyor. Provence stili dekorasyon yaparken kullanılan mobilyalara gelince, doğallık fikrini de hakim kılmalıyız. Bu nedenle, aşağıdaki gibi malzemeleri kullanacağız hasır ve ferforje. Provençe tarzı mobilyalar belirli bir vintage dokunuşa sahiptir ve kır evlerinden ilham alınarak ahşap ve pervazlar veya kavisli şekiller gibi dekoratif kaplamalar kullanılmıştır. Mevcut Provence tarzı mekanlara netlik getirdiğinden, bu tür mobilyalar genellikle açık tonlarda boyanır. Eski mobilyaları arayabilir ve bu stili vermek için beyaza boyayabilirsiniz. Vitrinli raflar bu tür mobilyalara mükemmel bir örnektir. Mobilyaları açık renk ahşap ama aynı vintage tarz ve detaylarla görmek de mümkün. kulplar da metal gibi malzemelerle genellikle eskidir. Güzel kulplar, özellikle banyo ve mutfak gibi birçok dolabımızın bulunduğu mekanlarda Provence mobilyalarına belli bir dokunuş katıyor. Evlerde rahat, rustik ve natüralist bir hava hakimdir. Adeta Güney Fransa sokaklarındaki romantik ve nostaljik hava yöredeki kır havasıyla birlikte evlere yansımış durumdadır.

Provence tanımı aslında “Fransız usulü kır yaşamı” olarak ün yapmış ve doğum yeri Fransa’nın güney kıyılarının arkasında kalan dağlık bölgesi. Bu bölge lavanta tarlalarıyla kaplı. Zarif dekorasyon stilinin süslediği evlerde ise patine dokulu mobilyalar yer alırken ferforje aksesuarlar ve natürel kumaşlar da evleri dolduruyor.

Provence stili dekorasyon yaparken kullanılan mobilyalara gelince, doğallık fikrini de hakim kılmalıyız.Bu nedenle, malzeme olarak hasır ve ferforje tercih edili. Provençe tarzı mobilyalar belirli bir vintage dokunuşa sahiptir ve kır evlerinden ilham alınarak ahşap ve pervazlar veya kavisli şekiller gibi dekoratif kaplamalar kullanılmıştır. Mevcut Provence tarzı mekanlara netlik getirdiğinden, bu tür mobilyalar genellikle açık tonlarda boyanır. Eski mobilyaları arayabilir ve bu stili vermek için beyaza boyayabilirsiniz. Vitrinli raflar bu tür mobilyalara mükemmel bir örnektir.

Mobilyaları açık renk ahşap ama aynı vintage tarz ve detaylarla görmek de mümkün. kulplar da metal gibi malzemelerle genellikle eskidir. Güzel kulplar, özellikle banyo ve mutfak gibi birçok dolabımızın bulunduğu mekanlarda Provence mobilyalarına belli bir dokunuş katıyor.

Evlerde rahat, rustik ve natüralist bir hava hakimdir. Adeta Güney Fransa sokaklarındaki romantik ve nostaljik hava yöredeki kır havasıyla birlikte evlere yansımış durumdadır.

error: Bu İçerik Korunmaktadır!